İnanmaya devam mı, doğruyu kabullenme mi?

İnanç çoğunlukla bilgisizlikten doğar derim. Bildiğimiz şeye inanmamız da gerekmez. Sorun bildiğimizi düşündüğümüz şeyler veya bize empoze edilenler. Zamanla bunlar kör inanç olmuş olabilir. Biri size doğrusunu da söylese de inanmaya devam edersiniz. Kör inanç kolaylıkla yeni bilgi ile değişecek değildir. Bu yüzdendir ki bir kişiye, ilişkiye, dine, partiye, takıma ve kendinize yönelik o kadar çok inandığımız veya yanlış inandığımız şeyler vardır ki.

Yıllarca kendine güvenmeyen biri kolay aksiyon alamaz ve var olduğu eksikliğini gördüğü bir işte, ilişkide de kalabilir. Tuttuğu takımı da değiştirmez, tuttuğu partiyi de. Kör inancımızı besleyen eksik yanlış bilgi yalan iftira daha kolay kabul görür. İnanç artıkça artık akıl süzgecine gerek yoktur. Mantık, analiz hesap kitap gereksizdir. Öyledir ve kabul edilmelidir. Sorgulanmaz. Sorgulanması da özellikle istenmez.

Yeni bir bilgi, durum, kişi, gelişme, buluş sizin için tehdittir. Çünkü bazen inandığınızın öyle olmadığını görürsünüz. Ezberiniz bozulur. Bu noktada gerçeğe sarılmak büyük olgunluktur. Bunun yerine çoğunlukla ilk tepkinin kör inanca sarılmak olması gayet doğal gelir. Aksi durum size yıllardır kandırıldığınızı, yanlış bildiğinizi, işin aslının öyle olmadığını kabul etmeniz anlamına gelecektir. Yıllardır bir yalan içerisinde olduğunu düşünmek yerine yeni gerçeği göz ardı etmek bir süre daha sizi oyalar.

Bu nedenledir ki gerçeklerle doğru bilgilerle tek tek bireyleri ikna etmek zordur, inandırmak daha kolaydır. Çünkü kör inançlar çoğunlukla bireysel değildir. Sistemli şekilde oluşturulur. Size dolaylı olarak neye inanmanız gerektiğini empoze edenler hazırlıklıdır. Bir inanç devrilirse hızla yerine onu ikame edecek daha güçlü bir kör inanç yaratılır. Bu değişimi iyi yönetiyorlarsa öyle devam eder. İnancın ne olduğunun önemi yoktur. Bir günde dost düşman, iyi kötü, dürüst hırsız, doğru bilinen yanlış   veya tersi olabilir. Oluşturuldukları gibi de değiştirilmesi topyekun bir karşı mücadele gerektirir ve zaman alır.

Kör kör inanma uzak olsun. Bilelim, dinleyelim, öğrenelim, değişelim.

28.05.2019

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s