Mutlu Olmak Varken…

Beni ne mutlu eder?

Sanırım hayattan öğrendiğim ve öğrenmeye devam ettiğim en önemli deneyimim “beni neyin mutlu ettiği ve nasıl mutlu olunabileceği”..

Bu bir şeyi almaktan,  çok bir şeye sahip veya birinin verebileceği şeyden çok bir çok şeyin birlikte olduğu,  mutluluk veren şeylerin hayatın her anında olduğu olma hali gibi.  Tek başına anlamlı olmayan ama bir bütünün içerisinde değer kazanan.

Bu bir uğraş olabilir, hobi olabilir, para kazandığımız iş, bir aktivite, sohbet edilen dost, okunan kitap, içilen bir yudum şarap, denizden sonra soğuk bira veya demli bir çay da olabilir.

Rüzgarın esintisi, seni ıslatan yağmur, bir dağın yamacı, bir yarışta bitiş çizgisine sağ salim gelmek, suda balığı görmek, suda balıkla yüzmek, tabakta balıkla rakı, dalından koparılmış bir meyve, bir meşe palamudunu çiğnemek acı acı, dikenler arasında böğürtlen koparmak, bir çiçeği resmetmek, bir yaprağa basınca çıkan sesi duymak, bir yavru hayvana dokunmak, ılıklığını hissetmek bir canlının, bir koca çınara sarılmak, yorulunca ıslak bir taşa oturmak mesela.

Seni düşünenlerin olması, düşündüklerim, kızım, oğlum, arkadaşlarım, geçmişteki anlar, sevenler, hatta üzenler..

Sağ olmak, sağlıklı olmak, nefes almak, ağzının tadı olması, huzur içinde olmak… olmak da olmak. Hayatımızın önemli bir kısmı “bizi ne eder veya mutlu olma” arayışı ile geçiyor. Bazen arkasından bakıyoruz geçip giden zamanın, bezen anda kalıyoruz yakalıyoruz bir ucundan, bazen sadece hayal kuruyoruz.

Bir bütünün içinde, her şeyimizle, olduğumuz halle yeterli ve ve bundan mutlu olup eğrilmek, değişmek, arayışa devam etmek, anları kovalamak hayal kurmak.. Bize mutluluk veren şeyleri artırmak, zamanımızı, emeğimizi, algımızı, ilgimizi onlara yöneltmek ve  vermediğini düşündüğümüz şeyleri azar azar azaltmak, çıkartmak hayatımızdan.

Bir “an” mutlu olmak yerine olduğumuz halle mutlu olmak, olabilmek..

10.10.2017

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s