Ahlaklı Kapitalist

“Ahlaklı kapitalist olur mu?” demeyin. Zor belki. Kolay olsa herkes ahlaklı olurdu ya da kapitalist. Hele ikisi birden daha da mı zor ne?

9 Şubat’ta 2015’de Maslak 42’de Art!Space Gallery’de Daire Gallery işbirliği ile gerçekleştirilen ve Galata Perform ekibinin performansları ile şenlenen renklenen çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği “Şimdinin Kırılganlığı” sergisi vardı.

Nesren Jake’nin bu edisyon eseri de oradaydı. Satın aldım. Blog sayfam “AklakliKapitalist” için cuk oturuyordu sanki. Hemen Blogu arayıp tıklamayın. Adı sanı alındı da içi boş. Yazınca haberdar ederim.

Bu Blog’da 2022 Temmuz’unda 35 yılı tamamlayacağım iş yaşamımla ilgili olarak arada yazabilirsem bir şeyler yazacağım. Yazmak ciddi bir iş arada sırada ilham gelince olacak bir şey değil. Emek gerektiriyor. Önceliklendirmek, keyif almak, sürdürülebilirliği sağlamak. Bazı anıları yazmak zor. Daha sonra belki.

Çoğu kere sohbetlerde fark ediyorum ki yeni birileri ile tanışınca benzer hayat/iş tecrübeleri paylaşıyorum. Bari yazayım da tembellik yapıp link veririm. Anlatmakta da yorulmam. Az konuşmuş da olurum. Dinlemeye daha çok zaman kalır.

Ahlaklı Kapitalist ile ilgili olarak da ekleyeceğim bir iki şey daha var. Malum 15 yıl önce 17 yıl kadar süren devlet memuriyetinden ayrılıp Adendum Danışmanlığı kurmuştum. Derya da olup deryadan bir haber balık gibiydim. Tektim, hızla çoğaldım, ortağım katıldı, değiştik, büyüdük, çok şey öğrendik.

Adendum Danışmanlık’ı mikro ölçekte insanı, çevreyi, çalışanları, patronlarını, iş ortaklarımızı, doğayı, üretenleri ve tüketenleri düşünerek belirli bir dengede tutmaya çalışıyoruz. Değişik, innovatif iyi şeyler yapıyoruz. Hırsları etik ile dengeliyoruz. Ölçüsüz büyüme, hedef girdabından uzak kalmaya gayret ediyoruz. Rekabeti de adil şartlarda daha iyi olmak ile yapıyoruz. Veya öyle yaptığımızı düşünüyoruz. Çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza sormak gerek.

İŞ ve özel yaşamımda kararlarımda hiçbir zaman bireysel çıkarımı maksimize edecek şekilde düşünmemeye çalıştım. Vermem gerekenden fazlasını, almam gerekenden azını aldım. Dengeyi kaçırdığım çok oldu. Bu yaşlarda şimdi hayatın her alanında geç de olsa verme/alma dengesini öğrenmeye ve uygulamaya çalışıyorum. Her yıl bunun ne kadar zor olduğunu acı şekilde deneyimliyorum.

Büyük hayaller kuruldu, çok yenilikçi işler yapıldı. Yolumuz kendi oluşturduğumuz bildiğimiz yol. Yolda olduk. Keyif aldık her ne olduysa. Daha çok hata var yapılacak ve çok güzel işler var başarılacak. Hayat, devam ediyor.

15.02.2017 revize 15.02.2022

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s