Yeni Yıla Doğru: Hayal ve Düş

Çok rüya görürüz. Çok azını hatırlarız. Ortasında uyanmak gerekir. Uyanıp belki not almak veya tekrarlamak. Çoğu anlamsızdır. Bir şeyle ilişkilendiririz. Belki bilinç altı yansıması, belki geceden kalan düşünceler. Belki hatırladıklarımız uzak geçmişten, belki olacaklar yakın gelecekte.

Bir hayalimizden isteğimizden bahsetsek “Rüyanda görürsün ancak” dendiğinde gerçek hayatta olmayacak gerçekleşmeyecek bir şeyi kastederiz. Çoğunlukla hayal edemediğimiz mi sadece rüyalarda görünür? Hayalimiz olmazı temsil eder belki. Türkü der ki “sevda bilmeyene hayal düş gelir”.

20191026_105311-01

Hayal de düşte belki biraz bilmek yaşamak ile ilgili. Hayallerimizde yaşadıkça şekillenir. Olmayanı isteriz, olanı da korumayı belki. Deneyimlemediğimizi hayal ederiz. Ulaşmak istediğimizi. Hayal biraz istek biraz hedef olur. Biraz çitayı yükseğe koyarız korkarak. Sanki gerçekleşmez ise çok üzülmeyeceğimiz bir yerde kalsın isteriz. “Bunun yapacağım, planlıyorum” demek yerine “şöyle bir şey hayal ediyorum” deriz. Aynı değil midir?

Bazen hayal ettiğimiz bir bilinmezdir. Hayalde bir sevgiliyi bekleriz bir ömür. Mutlu olmayı, huzuru hayal ederiz. Bilmeyiz mutluluk nedir? Huzur ne zamandır? Bildiğimiz o anki kaygıların olmadığı şeyler. Olmayanı biliriz de ne olursa olacak onu işte bilemeyiz. Belki içindeyizdir yanından ortasından, belki biz yaşadıkça o değişip gelişen bir hayaldir. Biz değiştikçe hayaller de değişip durur, bir türlü ulaşamayız. Hayal etmek sadece hayal etmeye zaman ayırmak, iyiyi düşünmek, güzel şeyler beklemek ve bunun olabileceğine inanmak iyidir. İnancı bilgiye çeviren de o iş için ayırdığımız emek, isteklilik çabadır belki. Hayali gerçek yapan.

Bazen hayalimizin gerçek olması da ürkütür. Çünkü gerçekleşmesini hayal etmemişizdir. Sadece hayal etmişsiniz. Hayal etmeyi bırakmamak gerek, ürkmemek, üstüne üstüne gitmek.

Yeni yıl yaklaşırken hayallerimiz artar. “Geçen yıl olmadı gelen yıl da olsun” isteriz. Bol bol hayal edelim. O hayallerin hangisini istiyoruz canı yürekten onlara bakalım. Belki yapabileceklerimiz neler, bizimle ilgili olan, başkaları ile ilgili olanları ayrıştırmak ve elimizden geleni yapmak gerek. O zaman hayaller gerçek olur.

Hayalleriniz gerçek olsun.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s